Go Back   The Giraffe Boards > Main > Better Living Through Posting
Register Blogs GB FAQ Forum Rules Community Today's Posts Search

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 1st December 2010, 08:44 AM
Fish's Avatar
Fish Fish is offline
Chart Remember
 
Join Date: Mar 2009
Location: Olympia, Washington
Posts: 5,776
Knowledge is $2.00/lb

2 lb boneless, skinless chicken breast = $7.00
4 lb whole chicken = $6.00
knowledge = $2.00/lb

I roasted up a whole chicken last night, for the first time. I butterflied open the chicken so it could lie flat in the roasting pan. Then I stuffed a mixture of ginger, garlic, lemon juice, olive oil, salt and pepper under the skin. Roasted it up under the broiler, carved off the meaty bits.

The skin and carcass went into a soup pot. The meat off of the wings, thighs, and drumsticks went in too, after I'd taken out the carcass and skin and strained the water. Onions, carrots, celery, potatoes, and egg noodles, and a few herbs later, soup.

The breasts, you say? I put 'em on a bed of Romaine with diced tomato, yellow bell pepper, and tangerine, with a ginger vinaigrette.

That is how far $6.00 of chicken will go. Amazing, innit?
Reply With Quote
  #2  
Old 1st December 2010, 08:54 AM
GreyCloud9's Avatar
GreyCloud9 GreyCloud9 is offline
owner of a sliver lining
 
Join Date: Mar 2009
Location: South-West Illinios
Posts: 1,868
Blog Entries: 46
Yup.. and I can sometimes pick up whole chickens up for about $3. My favorite find is that the local discount grocer has restaurant case packs of salad chicken (already grilled and chunked chicken that is then flash frozen) $10 for 10lbs. All the work has been done for me I bought three cases, and have already had it in chicken helper and chicken curry.

Last edited by GreyCloud9; 1st December 2010 at 08:58 AM. Reason: because I am a loony
Reply With Quote
  #3  
Old 1st December 2010, 09:24 AM
Panacea's Avatar
Panacea Panacea is offline
Shrill Harridan
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8,541
Whole chickens here are often less than a dollar per pound. You are paying for some bones though.
Reply With Quote
  #4  
Old 1st December 2010, 09:27 AM
Fish's Avatar
Fish Fish is offline
Chart Remember
 
Join Date: Mar 2009
Location: Olympia, Washington
Posts: 5,776
Of course, but the bones are great for soups and stocks. Why pay $4.00/lb for chicken and then pay separately $1.00/pint for chicken broth?
Reply With Quote
  #5  
Old 1st December 2010, 02:32 PM
Panacea's Avatar
Panacea Panacea is offline
Shrill Harridan
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8,541
I'm just sayin', I kind of factor that into it. Like, if boneless/skinless is on sale for $1.97/lb I will buy some.
Reply With Quote
  #6  
Old 1st December 2010, 02:40 PM
Fish's Avatar
Fish Fish is offline
Chart Remember
 
Join Date: Mar 2009
Location: Olympia, Washington
Posts: 5,776
Ever tried preserving or canning chicken broth? Does it freeze? Can it be put into jars for later?
Reply With Quote
  #7  
Old 1st December 2010, 03:11 PM
Zombies!'s Avatar
Zombies! Zombies! is offline
ShitFlinging HowlerMonkey
 
Join Date: Mar 2009
Location: Ground Zero
Posts: 8,486
Blog Entries: 5
Chicken stock will freeze quite nicely. Just make sure it's dated properly and sealed to avoid freezer burn.
Reply With Quote
  #8  
Old 1st December 2010, 03:33 PM
Panacea's Avatar
Panacea Panacea is offline
Shrill Harridan
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8,541
I freeze it too. I use small bags so that I can have just a cup at a time, for recipes.
Reply With Quote
  #9  
Old 2nd December 2010, 05:42 AM
Bodhiman Bodhiman is offline
Charter Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,185
I'm no math wiz, but if the total difference in price is $1.00 and the total difference in weight is 2#, wouldn't that make it 1# of knowledge $.50?
What did I miss?

FTR, the entire thing sounds de-lish and quite practical!
Reply With Quote
  #10  
Old 2nd December 2010, 09:57 AM
Fish's Avatar
Fish Fish is offline
Chart Remember
 
Join Date: Mar 2009
Location: Olympia, Washington
Posts: 5,776
In the first case, I pay $7.00 but I only get 2 pounds of chicken. In the second case, I pay $6.00 but I get twice as much chicken.

2 lb boneless, skinless chicken breast = $7.00 = 7/2 = $3.50 per pound
4 lb whole chicken = $6.00 = 6/4 = $1.50 per pound

Of course, as Islander pointed out, when I buy a whole chicken I don't get 4 pounds of chicken meat, I get ... I dunno, 3 pounds of meat plus 1 pound of chicken skin and bone. (3 pounds for $6.00 = $2.00/lb.) Or maybe I only get 2.5 pounds of meat plus 1.5 pound of skin and bone. (2.5 pounds for $6.00 = $2.40/lb.)

The meat's delicious, but the rest of the chicken isn't exactly useless.
Reply With Quote
  #11  
Old 2nd December 2010, 11:24 AM
Jules's Avatar
Jules Jules is offline
Blithering Idiot
 
Join Date: Mar 2009
Location: smack in the middle of California
Posts: 578
Quote:
Originally Posted by Fish View Post
Ever tried preserving or canning chicken broth? Does it freeze? Can it be put into jars for later?
It freezes fine, just leave some headspace in the container. I freeze it in those plastic glad-loc containers so I'm not missing any good containers.

I can it too, but you need a pressure canner for that. 25 minutes at 10 pounds for quart jars, and then you're saving a bunch of space in your freezer.
Reply With Quote
  #12  
Old 2nd December 2010, 11:45 AM
Panacea's Avatar
Panacea Panacea is offline
Shrill Harridan
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8,541
Quote:
Originally Posted by Fish View Post

Of course, as Islander pointed out,
Reply With Quote
  #13  
Old 2nd December 2010, 11:49 AM
Fish's Avatar
Fish Fish is offline
Chart Remember
 
Join Date: Mar 2009
Location: Olympia, Washington
Posts: 5,776
Eep. I meant to go verify that, and didn't.
Reply With Quote
  #14  
Old 2nd December 2010, 01:23 PM
Panacea's Avatar
Panacea Panacea is offline
Shrill Harridan
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8,541
Hah!
Reply With Quote
  #15  
Old 2nd December 2010, 03:39 PM
Dragonlady's Avatar
Dragonlady Dragonlady is offline
Only actual board member
 
Join Date: Oct 2009
Location: SeaTac
Posts: 16,015
Blog Entries: 61
Quote:
Originally Posted by Jules View Post
Quote:
Originally Posted by Fish View Post
Ever tried preserving or canning chicken broth? Does it freeze? Can it be put into jars for later?
It freezes fine, just leave some headspace in the container. I freeze it in those plastic glad-loc containers so I'm not missing any good containers.

I can it too, but you need a pressure canner for that. 25 minutes at 10 pounds for quart jars, and then you're saving a bunch of space in your freezer.
Another option is to freeze it in the container, then pop it out into a bag, so you can reuse the container!
Reply With Quote
Reply

Giraffiti
gross


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -8. The time now is 05:51 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.7 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.
Management has discontinued messages until further notice.