#1
|
||||
|
||||
Knowledge is $2.00/lb
2 lb boneless, skinless chicken breast = $7.00
4 lb whole chicken = $6.00 knowledge = $2.00/lb I roasted up a whole chicken last night, for the first time. I butterflied open the chicken so it could lie flat in the roasting pan. Then I stuffed a mixture of ginger, garlic, lemon juice, olive oil, salt and pepper under the skin. Roasted it up under the broiler, carved off the meaty bits. The skin and carcass went into a soup pot. The meat off of the wings, thighs, and drumsticks went in too, after I'd taken out the carcass and skin and strained the water. Onions, carrots, celery, potatoes, and egg noodles, and a few herbs later, soup. The breasts, you say? I put 'em on a bed of Romaine with diced tomato, yellow bell pepper, and tangerine, with a ginger vinaigrette. That is how far $6.00 of chicken will go. Amazing, innit? |
#2
|
||||
|
||||
Yup.. and I can sometimes pick up whole chickens up for about $3. My favorite find is that the local discount grocer has restaurant case packs of salad chicken (already grilled and chunked chicken that is then flash frozen) $10 for 10lbs. All the work has been done for me
![]() Last edited by GreyCloud9; 1st December 2010 at 08:58 AM. Reason: because I am a loony |
#3
|
||||
|
||||
Whole chickens here are often less than a dollar per pound. You are paying for some bones though.
|
#4
|
||||
|
||||
Of course, but the bones are great for soups and stocks. Why pay $4.00/lb for chicken and then pay separately $1.00/pint for chicken broth?
|
#5
|
||||
|
||||
I'm just sayin', I kind of factor that into it. Like, if boneless/skinless is on sale for $1.97/lb I will buy some.
|
#6
|
||||
|
||||
Ever tried preserving or canning chicken broth? Does it freeze? Can it be put into jars for later?
|
#8
|
||||
|
||||
I freeze it too. I use small bags so that I can have just a cup at a time, for recipes.
|
#9
|
|||
|
|||
I'm no math wiz, but if the total difference in price is $1.00 and the total difference in weight is 2#, wouldn't that make it 1# of knowledge $.50?
What did I miss? FTR, the entire thing sounds de-lish and quite practical! |
#10
|
||||
|
||||
In the first case, I pay $7.00 but I only get 2 pounds of chicken. In the second case, I pay $6.00 but I get twice as much chicken.
2 lb boneless, skinless chicken breast = $7.00 = 7/2 = $3.50 per pound 4 lb whole chicken = $6.00 = 6/4 = $1.50 per pound Of course, as Islander pointed out, when I buy a whole chicken I don't get 4 pounds of chicken meat, I get ... I dunno, 3 pounds of meat plus 1 pound of chicken skin and bone. (3 pounds for $6.00 = $2.00/lb.) Or maybe I only get 2.5 pounds of meat plus 1.5 pound of skin and bone. (2.5 pounds for $6.00 = $2.40/lb.) The meat's delicious, but the rest of the chicken isn't exactly useless. ![]() |
#11
|
||||
|
||||
Quote:
I can it too, but you need a pressure canner for that. 25 minutes at 10 pounds for quart jars, and then you're saving a bunch of space in your freezer. |
#12
|
||||
|
||||
#13
|
||||
|
||||
Eep. I meant to go verify that, and didn't.
|
#14
|
||||
|
||||
Hah!
![]() |
#15
|
||||
|
||||
Quote:
|
![]() |
Giraffiti |
gross |
|
|